Jóga je radost...i s pár kily navíc

05.03.2021

Jóga je radost...i s pár kily navíc

„Poslouchejte Vaše tělo, když k Vám promlouvá šeptem, ne až když na Vás začne řvát.“

 

Začnu jógovat a zhubnu!

Jóga není samospásná. To říkám pořád. Někdo má pocit (ano, někdy i já sama:D), že stoupnout si na podložku, udělat pár ásán denně a pak si za tu praxi že jo, jako za odměnu, že jo, otevřít chipsy a pivo (nealko, jsem přece jogín, ne?:)) je úplně v pořádku. Však co, ráno si zase udělám svoje dva pozdravy slunci a proleju dutiny konvičkou a ono to půjde.

 

Tak proč to sakra nejde?

Jenže tak to nefunguje. Jako nic v životě, ani hubnutí není jednoduchá cesta. Proto to říkám i na svých lekcích, že jóga sama o sobě Vám nepomůže zhubnout, ani když ji budete praktikovat 2x denně a chipsy si dáte jen 1x za týden. Jóga není sport a už vůbec ne fitness. Jóga je radost. Jóga je hluboká a hloubavá praxe, cesta do našeho nitra – ať už skrze ásány, dech nebo mindfullness. To ví každý, kdo se považuje za „jogína“, byť třeba lehce oplácaného jogína (ano, ukazuji teď prstem na sebe:)). Pokud se totiž do té pravé praxe opravdu opřete, zjistíte, že ty důležité věci jsou úplně v něčem jiném.

 

Nenechte radost, aby se vytratila!

Radost se občas vytratí, když nevidíme výsledky, pro které praxi děláme. HNED, TEĎ, OKAMŽITĚ. Nic instantního nikdy nefunguje, věřte mi, já už zkusila všechno od Margitovy diety, přes tukožroutskou polévku až po hladovky. Ale ruku na srdce – je opravdu důležité to kilo navíc nebo spokojená mysl, naplněné srdce a ego na ústupu, které dá prostor našemu pravému JÁ? Je důležitější velikost kalhot nebo to, že Vás přestala bolet záda a zpevnilo se bříško? A nebo prostě jen to, že se častěji usmíváte a máte najednou více energie? Vždyť první, čeho si na Vás každý všimne, je právě Váš úsměv. Jedno arabské přísloví praví: „Úsměv je nejkratší cesta k tomu druhému.“

 

Jenže každý jogín je přece hubený!

Pokud patříte k těm, kdo hledají na Instagramu líbivé fotky a jogíny v náročných ásánách, kde leze každé žebírko a tohle Vás inspiruje, zkuste se prosím zamyslet. Jsou tihle lidé opravdu šťastní? Jaký mají život? Jak se jim daří? Jaké mají rodinné a partnerské vztahy? Není to přece jen trochu pozlátko? Nevytratila se jejich RADOST z jógy? A vážně bych chtěla vyměnit to, co mám já, za jednu dokonalou fotku v pozici holubího krále někde na útesu? Odpověď bude asi NE, když se tak blbě ptám, že:). V žádném případě nenabádám k obezitě, se kterou se pojí zdravotní problémy, jen chci říct, že ledovec je obrovský a nad mořskou hladinou ho jde vidět jen kousíček. Zbytek je ukryt v hlubinách moře.

 

Na co se zaměřit?

Mějte na paměti předchozí řádky při jakékoliv činnosti. Přestaňte si vyčítat každé sousto, zkuste jíst vědomě, ponořte se do praxe četbou knih pro inspiraci, raději než scrollováním na Instagramu. Přijměte jógu jako svůj nový životní styl a hubnutí půjde samo. Najednou zjistíte, že jóga má něco společného s Ajurvédou a ta nabízí spoustu zdravých a výborných receptů. Třeba zkusíte nějaký půst nebo očistu nebo na čas (na pořád) být vegetariánem a bude Vás to bavit a vyhovovat. Zjistíte, že Vám cvičení jde lépe před snídaní a po praxi už si nebudete chtít dát obvyklou těžkou snídani, ale třeba ovesnou kaši nebo jen ovoce. Zaposloucháte se najednou více do svého těla a ono Vám bude napovídat, co mu dělá dobře a co ne. A je jen na Vás, jestli začnete tento malý, šeptavý hlásek poslouchat.

 

Závěrem

Jóga je cesta, dlouhá či kratší, je to cesta. Je to životní styl a ne sportovní disciplína. Je to láska a radost, ne fotky a lajky. Začněte u sebe, začněte sebeláskou, začněte balancovat svůj život. Jezte zdravě a cvičte pravidelně. Ale někdy si dejte víno nebo pivo a nějaký ten dortík, ale vždy s úmyslem sebelásky a ne s úmyslem výčitek. Začněte a věřte. Sobě a józe. A ono to půjde. Jsem toho živým důkazem:).

Jóga je radost...i s pár kily navíc

joga Mikulov